Podążyć "Ścieżkami pamięci"

W Piwnicy Artystycznej MDK w Oświęcimiu nagrody i wyróżnienia odebrali laureaci I Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Ścieżki Pamięci”. Konkurs pod patronatem starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli współorganizowały Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu i Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Teresa Jankowska, etatowa członkini zarządu powiatu, rozpoczynając spotkanie w Piwnicy Artystycznej w swej wypowiedzi nawiązała do pierwszego z wykonanych utworów.

Był kiedyś inny świat. Dla nas lata 1939-1945 to bardzo odległy czas, dla młodego pokolenia tym bardziej. Ale czyż nie jest też naszym wyzwaniem odkrywanie tego innego świata i szukanie pewnych analogii? Niedawno, podczas rozmowy, młodzi ludzie powiedzieli mi, że w czasach pandemii czują się jak w czasach wojny. Bo zostaliśmy zamknięci, bo nie wiemy, kiedy ta pandemia się skończy. Tak jak nasi dziadkowie, często w wieku dzieci też nie wiedzieli, kiedy skończy się wojna – stwierdziła.

Ktoś kiedy powiedział, że ten, kto nie pamięta historii, musi przeżyć ją na nowo. Nie chciejmy przeżywać tej historii, ale ją pamiętajmy. Pamiętajmy też, że w tych trudnych czasach zawsze była odrobinki słońca, zawsze były odrobinki uśmiechu. Wyszukujmy w każdej historii czegoś pozytywnego, czegoś co nas zachęci do rozwoju, do działania – zachęcała dyrektor MDK Alina Kwarciak.

Wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica naszej szkoły Weronika Borowczyk.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji w poniższym linku.

źródło:https://www.muzeumpamieci.pl/uczniowie-podazyli-sciezkami-pamieci/ 

Tagi

GALERIA