ODBLASKOWA SZKOŁA

Szkoła Podstawowa im. A. Grottgera w Porębie Wielkiej przystąpiła do konkursu „Odblaskowa szkoła”. Ma on na celu promowanie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych, oraz promowania wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Bardzo prosimy o współpracę w realizacji podjętych działań. Dla bezpieczeństwa dzieci prosimy, aby państwa pociechy nosiły każdego dnia elementy odblaskowe (opaski, odblaski, odzież.. itp.),  a rowerzyści zapatrzeni byli dodatkowo w kamizelki odblaskowe i kaski (zwłaszcza we wczesnych godzinach rannych i wieczorem). Dzięki temu uczniowie będą lepiej widoczni na drodze.

 

 Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, bez względu na wiek.

Odblaski muszą nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

 

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadku z udziałem pieszych. Rola elementów odblaskowych jest ogromnie ważna. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego poruszającego się na drodze jest w stanie szybciej zareagować – ominąć, wyprzedzić czy zahamować. 

Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów.

Za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 złotych.  Policjanci podkreślają, że noszenie odblasków zwiększa przede wszystkim widoczność i poprawia bezpieczeństwo, zwłaszcza na drodze.

 

"1/3 śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pieszych, bardzo często z udziałem tych osób, które idą poboczem, przechodzą przez przejście dla pieszych, poza terenem zabudowanym. Po zapadnięciu zmroku, osobę ubraną na czarną, szaro, granatowo, kierowca widzi często w ostatniej chwili i wtedy na jakikolwiek manewr jest już zbyt późno"

 

Koordynator akcji Urszula Mitoraj