Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza rzeczywistość przeniosła się do świata wirtualnego. Dlatego warto sobie uświadomić i przypomnieć, że to miejsce, oprócz tego, że jest wspaniałym narzędziem, może też nieść ze sobą zagrożenia. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją i plakatami.

Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Za początek sieci Internet można uznać koniec lat 60 XX wieku, natomiast do Polski zawitał on w latach 90. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji bez którego w chwili obecnej niemalże nie jesteśmy w stanie się obejść. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy należy zauważyć, iż może być to miejsce za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw.