Ważna wiadomość

Prosimy o zapoznanie się z ogłoszeniem.

Szanowni Państwo.

Ze względu na obecny okres częstych zachorowań na choroby wirusowe oraz uwzględniając  rekomendację MEN w  związku z pojawiającymi się
w niektórych krajach europejskich przypadkami  koronawirusa, apelujemy o nie posyłanie do szkoły przeziębionych i chorych dzieci. Jednocześnie poniżej przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa.

Koronawirus. Jak się chronić?

Informacja dla Rodziców

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u ~2% osób chorych (grupą wysokiego ryzyka są osoby starsze, z obniżoną odpornością i cierpiące na przewlekłe choroby, np. pacjenci onkologiczni lub z ciężką niewydolnością nerek).

1.Metody zapobiegania zakażeniu:

Regularne mycie rąk

Myj dłonie wodą z mydłem lub jeżeli nie masz w danej chwili do niej dostępu używaj preparatów antybakteryjnych na bazie alkoholu.

Ochrona podczas kaszlu

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce.

Bezpieczna odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Nie dotykaj oczu ani ust

Nie dotykaj oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, ponieważ możesz przenieść wirusa z dotykanych powierzchni na siebie

2. Objawy choroby COVID-19

Jeżeli zaobserwujesz u siebie:

  • temperaturę ciała powyżej 38 stopni;
  • kaszel;
  • duszność, problemy z oddychaniem
  • ogólne złe samopoczucie;
  • bole mięśni i stawów.

Jeżeli zauważysz u siebie jeden z objawów, a miałeś możliwość zarażenia się koronawirusem bezzwłocznie skontaktuj się z najbliższą stacją sanitarno - epidemiologiczną lub szpitalnym oddziałem zakaźnym.

3. Powrót z zagranicy, gdzie występuje zakażenie koronawirusem:

- jeśli nie masz objawów zakażenia - pozostań w domu przez 14 dni (rekomendowane), obserwuj swój stan zdrowia, codziennie mierz temperaturę, zawiadom o swoim powrocie telefonicznie sanepid;

- jeśli miałeś kontakt z osoba zakażoną i masz objawy wyżej wymienione - bezzwłocznie skontaktuj się najbliższą stacją sanitarno - epidemiologiczną (Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna ul. Więźniów Oświęcimia 10, tel. +48 33 843-09-28, tel. alarmowy 604 197 624 lub szpitalnym oddziałem zakaźnym (lista najbliższych oddziałów znajduje się na stronie internetowej sanepidu).

- Nie zaleca się kontaktu ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym (SOR) lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby nie rozprzestrzeniać zakażenia.

4. Istnieje całodobowa infolinia NFZ dotycząca koronawirusa: 800 190 590 gdzie uzyskacie Państwo odpowiedzi na szczegółowe pytania.

5. Nie należy ulegać panice i wzmożyć dbałość o higienę.

6. Należy pamiętać, że sytuacja jest zmienna i śledzić jej aktualizację na stronach Ministerstwa Zdrowia i Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych.

Tagi