13 grudnia 2017 roku odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Artura Grottgera w Gminie Oświęcim pod honorowym patronatem Wójta Alberta Bartosza. Data została wybrana nieprzypadkowo, gdyż w ten dzień minęła dokładnie 150 rocznica śmierci artysty. Z tej okazji nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej przygotowali uroczystość, podczas której przedstawiono efekty działań mających na celu upamiętnienie malarza i rysownika rozpalającego serca Polaków w XIX wieku.
Po przywitaniu gości oraz wygłoszonym przemówieniu przez Panią Dyrektor Małgorzatę Bucką, przyszedł czas na wykład Pani Doktor Anny Król z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Historyk sztuki, a zarazem wybitna znawczyni malarstwa Artura Grottgera w pasjonujący sposób przybliżyła postać patrona szkoły. Przypomniała słuchaczom trudną historię Polski, która została odtworzona w cyklach Wojna oraz Polonia. Na szczególną uwagę zasługuje poruszony problem reprodukcji fotograficznych, które w XIX i XX wieku miały przypominać o Powstaniu Styczniowym i były rozpowszechnione w całej Europie. Świadczy to o randze artysty, który istnieje w pamięci zbiorowej Polaków. Pani Dyrektor zwróciła uwagę, że mimo tak wielkiego wpływu Grottgera na świadomość zbiorową, jest on patronem tylko czterech szkół w naszym kraju. Wpływa to mocno na prestiż szkoły, której Grottger nie tylko jest patronem. Realnie przebywał on w budynku, gdzie codziennie odbywają się lekcje.
Następnie Pani Karolina Kolasa-Rusek przedstawiła prezentację multimedialną, w której omówiła szereg działań w roku 2017. Powstał komiks o życiu i twórczości Grottgera w wykonaniu Jakuba Jarnota i Małgorzaty Kuderskiej, stworzono kalendarz z uczniowskimi przekładami obrazów, odbyły się warsztaty malarskie oraz liczne wycieczki i lekcje biblioteczne.
Występ artystyczny uczniów zrobił ogromne wrażenie na wszystkich widzach. Podróż w czasie – spektakl, którego scenariusz stworzyła pani Karolina Kolasa-Rusek wraz z panią Barbara Gabryś – przeniósł widzów do XIX wieku. Trójka uczniów, wędrując na strych w „starej” szkole, znalazła lustro będące portalem do przeszłości. Dzieci przeniosły się do nieistniejącej już oficyny, w której Grottger tworzył swoje największe dzieła.
Uczniowie po kolejnym przejściu przez lustro znaleźli się na balu odbywającym się w pałacu Bobrowskich (obecnym budynku szkoły). Zostały zatańczone polonez i walc w choreografii pani Anny Szarzec. Wanda Moné (Martyna Dzióbek) oraz Artur Grottger (Jakub Filip) znakomicie odegrali scenę romantycznego spaceru w parku. Deklamowali wiersze Wisławy Szymborskiej oraz Marii Konopnickiej. Na koniec, gdy trójka uczniów z powrotem wróciła do teraźniejszości, widzom objawił się duch artysty w białej szacie.
Nad przedstawieniem oprócz twórczyń scenariusza i choreografii, czuwała również pani Elżbieta Kurkowska.
Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród w Gminnym Konkursie
Literacko – Plastycznym „Piórem i pędzlem malowane”. W tym miejscu serdecznie dziękujemy naszym sponsorom – Firmie „Konkret” z Poręby Wielkiej, sołectwu Poręba Wielka i Bankowi Spółdzielczemu w Zatorze. W części literackiej pierwsze miejsca zajęli: Monika Ziajka z SP Brzezinka oraz Jan Wawro z ZSP Harmęże. Drugie miejsca zajęły: Amelia Pawełczyk, Aleksandra Janas z SP Poręba Wielka oraz Aleksandra Graca z SP Brzezinka. Trzecie miejsca przypadły w udziale Edycie Lasek z SP Brzezinka i Kacprowi Wojtaszczykowi z SP Poręba Wielka. Pozostałe prace nadesłane przez Małgorzatę Inglot z SP Brzezinka, Amelię Jakubowską z ZSP Harmęże, Oliwię Jaromin, Kingę Konik, Darią Bałos z SP Poręba Wielka, Szymona Kozłowskiego, Monikę Kwaśny i Miriam Szafarniec z SP Brzezinka otrzymały wyróżnienia pierwszego i drugiego stopnia.
Konkurs miał też część plastyczną. Tu pierwsze miejsca zajęli Matylda Kwadrans i Michał Makuch z SP Włosienica, drugie lokaty przypadły Milenie Huczek, Gabrieli Szymańskiej z SP Poręba Wielka oraz Marcinowi Żyle z SP Włosienica, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowane zostały uczennice SP Poręba Wielka – Martyna Cinalska i Daria Huczek.
Wręczający nagrody wójt Albert Bartosz, dyrektor CUW pani Halina Musiał, sołtys Poręby Wielkiej Maria Brombosz i radna Bernardyna Bryzek gratulowali młodym laureatom pomysłowości, talentów i kreatywności.
Pani Dyrektor Małgorzata Bucka wręczyła nagrody młodym artystom, którzy namalowali reprodukcje obrazów Artura Grottgera zamieszczone w okolicznościowym kalendarzu.
Na końcu głos zabrali wójt Gminy Oświęcim pan Albert Bartosz oraz przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski. Byli oni pod wrażeniem występu młodych aktorów i wskazywali postać Artura Grottgera jako wzór patrioty i osoby podążającej za swymi marzeniami.
Autor: Elżbieta Kurkowska, Karolina Kolasa-Rusek, Barbara Gabryś, Anna Szarzec