„Trzeba chodzić z odblaskami, by nie zginąć pod kołami” – podsumowanie konkursu „Odblaskowa szkoła”.

Niech ta rymowanka pozostanie na długo w naszych głowach i przypomina o tym, co jest ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Zakończyliśmy działania realizowane w ramach VII edycji Małopolskiego Konkursu „ Odblaskowa Szkoła” związane z promowaniem bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców oraz całej społeczności lokalnej mogliśmy zorganizować szereg imprez promujących bezpieczeństwo uczniów i dorosłych. Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej szkoły, na której zamieszczono artykuły opisujące nasze działania. Mamy nadzieję, że wszystkie akcje, które przeprowadziliśmy, przyczynią się do jeszcze większej poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa małopolskiego, a szczególnie tych w naszej najbliższej okolicy. Uważamy, że taka akcja powinna być prowadzona na terenie całego kraju i nie ograniczać się tylko do dwóch miesięcy, ale trwać przez cały rok. Zależało nam na tym, by z efektami naszej pracy zapoznało się jak największe gremium, a co za tym idzie, by jak najwięcej ludzi dostrzegło potrzebę bycia widocznym, a przez to bezpiecznym na drodze. Dlatego też przedstawialiśmy efekty naszych działań w Internecie, na łamach prasy lokalnej czy poprzez audycje radiowe. Wzbudziliśmy tym zainteresowanie Polonii w Stanach Zjednoczonych i dzięki przychylności przyjaciół szkoły, udało nam się nawiązać kontakt z Rozgłośnią Radiową w USA na Brooklinie w Nowym Jorku. „Dzięki takim działaniom nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej, ale wszyscy, którzy widzą pracę dzieci, zwrócą tej zimy szczególną uwagę na swoje oznakowanie i bezpieczeństwo na drodze – wśród nich będą też dzieci i ich rodzice z metropolii nowojorskiej” czytamy na stronie Radia Rampa. To cieszy. Nasze działania nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony zaprzyjaźnionych ze szkołą służb mundurowych, mediów oraz ludzi dobrej woli. W imieniu dyrektora szkoły Pani Małgorzaty Buckiej, całego grona pedagogicznego oraz uczniów, serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się razem z nami w propagowanie idei bycia widocznym na drodze i bezinteresowną pomoc. Należą do nich:

 1. Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu – Komendant Powiatowy Policji inspektor Robert Chowaniec, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Podkomisarz Grzegorz Żmudka oraz młodszy inspektor Grzegorz Czopek;
 2. Państwowa Straż Pożarna w Oświęcimiu – aspirant sztabowy Konrad Sowa i młodszy aspirant Dawid Drabczyk;
 3. Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Wielkiej – Prezes Krzysztof Marzec, druh Tomasz Mydlarz;
 4. Maltańska Służba Medyczna w Oświęcimiu – Pan Piotr Dźwigoński;
 5. Agencja Medialna Fakty Oświęcim – Pani Jolanta Wodniak i Pan Marcin Cichowski;
 6. Redakcja Radia Oświęcim – Pani Małgorzata  Witkowska – Szojda, Pan Tomasz Klimczak;
 7. Rozgłośnia Radiowa „Radio Rampa” w USA w Nowym Jorku – Redaktor Naczelna Monika Adamski;
 8. Lech Chodacki – redaktor naczelny gazety „Gmina Oświęcim”;
 9. Serwisy informacyjne: Oświęcimskie24.pl, Oświęcimskie.pl, TVK HD;
 10. „Kulturalny powiat” – Pan Tomasz Bulek, Pani Aleksandra Bulek;
 11. „Dziennik Polski” i „Gazeta Krakowska” – Redaktor naczelna Małgorzata Gleń, Pan Sławomir Bromboszcz;
 12. Pielęgniarka szkolna Pani Bernadeta Hałatek;
 13. Pan Witold Kuboszek;
 14. Pani Bernardyna Bryzek – radna Gminy Oświęcim;

 

Dziękujemy wszystkim osobom, których nie wymieniliśmy, a które współpracując ze szkołą zaangażowały się w działania związane z realizacją konkursu „Odblaskowa szkoła”. Szczególnie dziękujemy za pomoc rodzicom, którzy wyposażyli dzieci w kamizelki odblaskowe i edukowali swoje pociechy razem z nami, a także przyjaciołom szkoły, którzy przekazali elementy odblaskowe. Łączymy wyrazy szacunku.