WIZYTA W PSP W OŚWIĘCIMIU ŁĄCZĄCA DWIE WAŻNE IDEE – BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWE ODŻYWIANIE, KTÓRE „DAJE MOC”.

Dnia 24.10.2016 r. uczniowie klas II a, II b i IV Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej odwiedzili, w ramach akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA”, Państwową Straż Pożarną w Oświęcimiu. Naszym przewodnikiem był młodszy aspirant Dawid Drabczyk, który serdecznie wszystkich powitał, a następnie oprowadził po budynku opowiadając o codziennej pracy strażaka.

Dużą atrakcją było zwiedzanie Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wraz z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie informacji udzielał nam Dyżurny Operacyjny Powiatu aspirant sztabowy Konrad Sowa. Na początku sprawdził naszych podopiecznych ze znajomości numerów alarmowych, a następnie udzielił nam kilku informacji o tym, czym dyspozytor zajmuje się na co dzień. Dowiedzieliśmy się m.in., że dzwoniąc na numery alarmowe każda rozmowa jest nagrywana, a każdy telefon jest namierzany, nawet z podaniem miejsca, z którego dzwonimy. Następnie udaliśmy się do pomieszczeń Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie zapoznaliśmy się z codzienną pracą strażaków na służbie oraz ich obowiązkami. Dzieci dowiedziały się jakie kryteria należy spełnić, aby zostać zawodowym strażakiem. Po prelekcji podziwialiśmy pomieszczenia jednostki: siłownię, salę szkoleniową i salę komputerową. W czasie zwiedzania budynku strażacy dwukrotnie otrzymali wezwanie i wyjeżdżali do zdarzenia, czym wzbudzili spore zainteresowanie i poruszenie wśród naszych uczniów. Na koniec udaliśmy się do garażu, w którym znajduje się sprzęt pożarniczy. Tutaj uczniowie mieli okazję usiąść w prawdziwym wozie strażackim i przekonać się o tym, że kierowcy „dużych aut” mają ograniczoną widoczność (tzw. martwe strefy) i nie są w stanie zauważyć osoby (a tym bardziej dziecka), która stoi przy bocznych drzwiach poniżej szyby lub przed maską pojazdu. Strażak uczulił dzieci, aby nigdy nie wbiegały nagle na jezdnię, a w szczególności przed duże pojazdy, nawet na pasach! Następnie mł. asp. Dawid Drabczyk pokazał nam sprzęty jakimi dysponuje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, a więc samochody ratowniczo-gaśnicze, samochód z wysięgnikiem, cysternę, samochód ratownictwa chemicznego, łodzie, pontony, pompy i inne sprzęty przydatne strażakom w codziennej pracy. Nasz przewodnik zaprezentował też podstawowy ubiór strażacki oraz pokazał zjazd na ześlizgu, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.

 

Przy okazji wizyty w PSP, uczniowie kl. II b z wychowawczynią panią Izabelą Jończyk wręczyli strażakom wykonany przez siebie plakat z hasłem „Kto zdrowe śniadanie zjada, ten na cały dzień energię posiada”, aby zawsze pamiętali, że „ŚNIADANIE DAJE MOC”, której dzielnym druhom nigdy nie powinno zabraknąć. W ten sposób propagowali ideę zdrowego odżywiania nie tylko wśród dzieci, ale również wśród osób dorosłych. Na zakończenie nasi podopieczni wręczyli strażakom „Dyplom” w podziękowaniu za możliwość zwiedzenia budynku Państwowej Straży Pożarnej, a także za ich codzienną pracę i czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.

 

GALERIA