Dzień Edukacji Narodowej

Nauczyciele, dyrektorzy, pracownicy administracji i obsługi gminnych placówek oświatowych przyjęli podziękowania i życzenia od samorządowców z wójtem Mirosławem Smolarkiem na czele. 14 października w Domu Ludowym w Grojcu miały miejsce uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej.

Spotkanie zaczęło się nietypowo – koncertem Agnieszki Chrzanowskiej. Wokalistce towarzyszył Wojciech Pieczka znany z występów z "Porębianami". Aktorskie piosenki traktujące o damsko-męskich relacjach artystka przyprawiła dowcipnymi komentarzami o wojnie płci, ale i potrzebie akceptacji, bawiąc się dwuznacznością z pozoru niewinnych słówek.


Za nieco uszczypliwe i zarazem życzliwe uwagi pani Agnieszce podziękował wójt Mirosław Smolarek. Natomiast w słowach skierowanych do pracowników oświaty podsumował miniony rok szkolny:
– Mamy co świętować mimo trudnej sytuacji, z którą borykaliśmy się przez cały rok – stwierdził. – Osiągnęliśmy fantastyczny wynik, jeśli chodzi o wyniki egzaminów po klasie ósmej. Jesteśmy powyżej średniej powiatu, powyżej średniej województwa i ogólnokrajowej. Często mówimy "osiągnęliśmy" dlatego, że każdy z nas chce się pod sukces troszeczkę podpiąć, ale to Wasza zasługa, Wasza ciężka praca – podkreślił wójt Gminy Oświęcim. – Szczególnie dziękuję dyrektorom szkół, wszystkim nauczycielom każdego poziomu, paniom pracującym w przedszkolach również, ponieważ edukacja zaczyna się od najmłodszego wieku. Ta wspólna praca, wspólne dążenie do jednego celu, żeby nie zmarnować żadnego talentu, żeby dać naszym dzieciom szansę rozwoju, to Wasz sukces. Należą się Wam serdeczne podziękowania, należy się Wam szacunek. Możecie być Państwo dumni z doskonale wykonanej pracy.


Wójt Mirosław Smolarek przypomniał ważne i często dramatyczne wydarzenia sprzed kilku miesięcy:
– Dziękuję Wam również za ten rok, który był niezwykle trudny. Protest nauczycieli był w mojej ocenie słuszny. Udało nam się mimo tego protestu osiągnąć wysokie wyniki. Bądźcie pewni, że zawsze możecie na nas liczyć – zadeklarował. – Nigdy Was nie zawiedziemy. Będziemy razem osiągać sukcesy, a jeśli będą problemy, to będziemy je również razem znosić. Życzę Wam, żeby problemów było jak najmniej, a sukcesy, które stają się Waszym udziałem, żeby były dostrzegane i żebyście Państwo mogli chodzić z podniesioną głową i odbierać należną wdzięczność za Waszą pracę.


Kolejnym akcentem było wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego czterem nauczycielkom. Monika Bartosz (Szkoła Podstawowa w Rajsku), Anna Jasińska (Przedszkole Samorządowe we Włosienicy), Karolina Krzemień (Przedszkole Samorządowe w Zaborzu) i Katarzyna Siewniak (Szkoła Podstawowa w Brzezince) otrzymały stopień nauczyciela mianowanego i złożyły ślubowanie.


Nagrodą Wójta Gminy Oświęcim zostali uhonorowani dyrektor Szkoły Podstawowej w Grojcu Joanna Wysogląd oraz nauczyciele: Beata Bernaś-Kulak (PS Rajsko), Izabela Berszakiewicz (SP Grojec), Katarzyna Garbuz (SP Brzezinka), Renata Gworek (PS Poręba Wielka), Renata Jasieniak (SP Zaborze), Beata Joniec (PS Brzezinka), Renata Kaczmarczyk (SP Zaborze), Renata Kozik (SP Babice), Karolina Krzemień (PS Zaborze), Beata Kuczkowska (SP Włosienica), Agata Machura (ZS-P w Harmężach), Marcin Moskała (SP Babice), Beata Smolarek (SP Grojec), Iwona Stachura (PS Grojec), Beata Stanisławska (SP Poręba Wielka) i Anżelika Stein-Szczerbowska (ZS-P w Harmężach). Liczni nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi otrzymali z kolei nagrody przyznane przez dyrektorów placówek oświatowych.


Na zakończenie oficjalnej części uroczystości podziękowania i życzenia złożyli zgromadzonym przedstawiciele Rady Gminy Oświęcim – przewodnicząca Bernardyna Bryzek, jej zastępca Sławomir Domżał i przewodnicząca Komisji Oświaty Emilia Turza – oraz dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Agata Michalska.


Współgospodarzem obchodów Dnia Edukacji Narodowej była zastępca wójta Halina Musiał. Natomiast wśród gości znaleźli się również sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Barbara Ledwoń, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Oświęcimiu Lilianna Pacocha, przedstawiciel Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" w Oświęcimiu Piotr Bagnicki, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Barbara Gasidło, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Chojnacka oraz radni i sołtysi naszej gminy.

 

GALERIA