Święto książki i czytelnictwa

19 listopada w sali Domu Ludowego w Porębie Wielkiej, odbyła się jubileuszowa 10  edycja Międzygminnego Konkursu Pięknego Czytania „O Złote Usta".
Uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. A. Grottgera, pod opieką wychowawcy Urszuli Mitoraj, uczestniczyli w tym spotkaniu w charakterze widzów i słuchaczy.

 Wszystkich zebranych powitała Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu, która jest inicjatorką tego konkursu. Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjum z czterech gmin: Oświęcimia, Polanki Wielkiej, Osieka i Przeciszowa. Każdą gminę reprezentowało troje uczestników. Książką, którą czytali był „Syn złodziejki” autorstwa Grażyny Bąkiewicz – jednej z najlepszych polskich pisarek literatury młodzieżowej. 

Gdy komisja udała się na obrady, aby wyłonić mistrza czytania, zebrana młodzież wraz ze swoimi opiekunami mogła bliżej poznać pisarkę i jej twórczość.
Pani Grażyna przez długi czas pracowała jako nauczyciel historii w jednej z łódzkich szkół, dlatego nie obce jej były problemy nastolatków. Swoje książki, opiera na prawdziwych wydarzeniach. Jej pierwsza powieść,  „O melba”, zdobyła w 2002 r. nagrodę IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych z siedzibą w Bazylei).
Autorka pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej twórczość to m.in.: „Stan podgorączkowy”, „1:0 dla korniszonka”, „Opowieści z dreszczykiem”, „Opowieści z kluczem”, „Bajki dla dorosłych”, „Coś za coś”.
Mistrzem Czytania Roku 2015 został Michał Momot, uczeń Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku z Gminy Oświęcim. Drugie miejsce zajęła Julia Konarczak z Osieka, a trzecie Mikołaj Oleś z Przeciszowa - Podlesia. Zwycięzcy otrzymali bony książkowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.
Wszyscy mogli skosztować urodzinowego tortu.

Patronem konkursu był wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz ,który wręczył nagrody zwycięzcom, zachęcał do promocji czytelnictwa, a na koniec sam odczytał na głos fragment „Syna złodziejki”.

 

    

 

 

Tagi