Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Porębie Wielkiej było radosnym momentem mimo niezbyt lubianego przez uczniów powrotu do szkoły. Spotkaliśmy się już nie w starych murach ówczesnego Pałacu Bobrowskich, lecz w nowoczesnym, pięknym budynku. 1. września gdy wybiła godzina 15.00, mieszkańcy wsi zebrali się w kościele pw. św. Bartłomieja po to, by w ten tradycyjny sposób podziękować za ważny moment na kartach Poręby Wielkiej.
Po zakończonej mszy św. korowód na czele z Panią Dyrektor Małgorzatą Bucką ruszył w stronę budynku nowej szkoły. Pochód uświetniła orkiestra działająca przy OKSiR w Brzezince. Po symbolicznym przecięciu wstęgi, mury zostały poświęcone przez proboszcza: księdza Stanisława Sadlika. Na pięknej i przestronnej sali gimnastycznej rozpoczęły się przemowy. Pani Dyrektor podkreśliła tradycję, którą niesie ze sobą szkoła i jej patron: Artur Grottger. Powiedziała o sukcesach uczniów, a także zwróciła uwagę na dbanie o tradycję i pamięć o przodkach wśród społeczności. Pan Wójt Albert Bartosz przypomniał postać śp. Bronisława Jani, który to był pomysłodawcą i inicjatorem powstania nowej szkoły. Uroczystość uświetniła swoją obecnością także pani Barbara Nowak (Małopolski Kurator Oświaty).
Po kilku przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna. „Przemija czas i toczy się koło historii…” – fragment piosenki śpiewanej przez szkolny chór – stał się motywem przewodnim przedstawienia. Wszyscy obecni na sali przenieśli się do Pałacu Bobrowskich, gdzie Wanda Moné (Eliza Święcicka) oraz Artur Grottger (Oliwier Chałupka) wraz z innymi przybyłymi na bal zatańczyli pięknego walca. XIX-wieczni bohaterowie opowiedzieli o staraniach Polski o odzyskanie Niepodległości, a „Taniec białego orła” i piosenka „Niepodległa, niepokorna” zilustrowały w symboliczny sposób walkę Polaków. Obecni na sali mogli także zobaczyć wyświetlone obrazy Artura Grottgera z jego słynnego cyklu „Wojna”. Trzech powstańców przybyłych na scenę przypomniało o heroicznej postawie naszych przodków-bohaterów. Została przypomniana historia II wojny światowej – scenka z udziałem pani profesor i trzech uczennic pokazała trudne czasy szkolne po 1939 roku.
Po historycznym wstępie przenieśliśmy się do czasów współczesnych. Wanda i Artur oddali głos uczennicom. Zwróciły one uwagę na fakt zmieniających się czasów i zapowiedziały kolejne interesujące występy. Był między innymi pokaz akrobatyczny Sióstr Cinalskich, występy grupy artystyczno-muzycznej a także taniec nowoczesny.
Uczniowie tym występem wyrazili wdzięczność za nowopowstały budynek szkoły. Podziękowali także byłym dyrektorom oraz obecnej Pani Dyrektor za podtrzymywanie tradycji oraz dawanie nadziei. Warto podkreślić wkład pracy dzieci, gdyż codziennie przed dwa tygodnie w okresie wakacyjnym wytrwale przychodziły na próby prowadzone przez p. Annę Szarzec, p. Urszulę Mitoraj, p. Barbarę Gabryś oraz p. Karolinę Kolasę-Rusek. Oprócz pochwał gości na temat budynku, można było usłyszeć pozytywne słowa na temat licznych talentów, które zostały zaprezentowane podczas akademii.
Dzieci, nauczyciele oraz cała społeczność Poręby Wielkiej z radością przywitali nowy rok szkolny. Przynosi on nowe nadzieje na lepsze jutro, bo młodzież jest „solą ziemi” a inwestowanie w ich edukację staje się przyszłością naszego państwa i świata.
Autor: Karolina Kolasa-Rusek, Barbara Gabryś, Anna Szarec, Urszula Mitoraj