Kultura Indian Ameryki Północnej zawsze budzi ogromne zainteresowanie. Filmowy wizerunek czerwonoskórychnie zawsze jest zgodny z historią czy faktografią. Jak naprawdę żyli Indianie, w co wierzyli, jak ubierali się na co dzień, co jedli, kim był szaman, jaka rolę miała kobieta w rodzinie indiańskiej i co sprawiło ze rdzenni mieszkańcy Ameryki potrafili przetrwać do dzisiaj?
Pan Marek Ptasiński z Wioski Indiańskiej w Jaworznie przyjechał do nas, aby przybliżyć uczniom klasy IV a i IV b kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Na początku mieliśmy okazję zobaczyć przedmioty codziennego użytku, instrumenty, stroje. Uczniowie mogli zagrać na instrumentach takich jak bębny, piszczałki.
Uczestnicy dowiadują się wiele ciekawostek, nieznanych historii a przede wszystkim faktów. Poznając życie codzienne Indian, przedstawia cenne wartości takie jak uczciwość, wierność, samodoskonalenie, praca nad samym sobą.
Jedna z uczennic miała okazję założyć na siebie strój Indianki, wyglądała jak indiańska księżniczka. Ogromne tipi ustawione na szkolnym boisku przyciągało wzrok każdego z nas. Po opowieściach o życiu i wierzeniach czerwonoskórych przyszedł czas na zabawy ruchowe: strzelanie z łuku, wyścig na potrójnych nartach czy zbieranie piłeczek w specjalnych goglach. Przez uczestnictwo w grach i zabawach, kształtuje sportową sylwetkę, ćwiczy celność i sprawność fizyczną.
Projekt ten spełnia wiele funkcji, m.in.:
INTEGRACJA - uczy funkcjonowania w grupie, współzawodnictwa, kształtuje postawy społeczne.
POZNANIE - daje pogląd na inne kultury, pozwala zobaczyć dorobek innych ludów.
Uczy tolerancji i szacunku.
MUZYKA - W kulturze Indian nie istniało słowo pisane. Istniał jedynie przekaz ustny. Dla najmłodszych bardzo często były to legendy.
Z całą pewnością nie był ostatni raz, kiedy spotykamy się kultura Indian. Tylko następnym razem odwiedzimy pana Marka w jego wiosce w Jaworznie.
Elżbieta Kurkowska, Anna Szarzec