Kraków – teatr i muzeum

Tym razem klasy VI i VII odwiedziły nasze miasto wojewódzkie. W pogodną, jak na listopad środę, wybraliśmy się do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta w Teatrze Narodowym im. Juliusza Słowackiego, gdzie oglądaliśmy spektakl pt. „Zemsta”.

 Perypetie zwaśnionych Cześnika i Rejenta, postać Papkina wywoływały salwy śmiechu na widowni. I choć język Fredry wcale nie jest łatwy do odbioru przez współczesnych, to wymowa utworu, dzięki świetnej grze aktorskiej, była dla nas zrozumiała. Sam budynek i jego wystrój sprawiał, że czuliśmy się wyjątkowo.

Po spektaklu udaliśmy się do Muzeum Malarstwa Polskiego w Sukiennicach, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Artur Grottger – serc poruszenie”. Nieprzypadkowo temat zajęć dotyczył naszego patrona, gdyż w związku z obchodami Roku Grottgera w naszej gminie, chcieliśmy się dowiedzieć jeszcze więcej o tej niezwykłej postaci. Panie prowadzące specjalnie dla naszej szkoły przygotowały warsztaty o takiej właśnie tematyce.

Na początku rozmawialiśmy o sytuacji politycznej Polski tamtych czasów. Wysłuchaliśmy też krótkich wyjaśnień o roli symboli, zarówno w życiu codziennym jak i w malarstwie. Następnie szukaliśmy symboli na różnych obrazach w galerii. To był wstęp do kolejnego punktu, którym była analiza i interpretacja jednego z obrazów Artura Grottgera – dyptyku „Pożegnanie powstańca” i „Powitanie powstańca”. Szukaliśmy ukrytych symboli, próbowaliśmy odczytać emocje oraz uczucia towarzyszące namalowanym postaciom.

Na koniec zajęć projektowaliśmy koszulki w barwach narodowych, a wszystko to w otoczeniu dzieł malarzy polskich. Wróciliśmy pełni wrażeń i zadowoleni.

 

Autor: Elżbieta Kurkowska

Tagi

GALERIA