Ojczysty – znam, lubię, szanuję

Co roku, 21 lutego obchodzony jest na całym świecie Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez Unesco na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, 17 listopada 1999 roku dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących, do których zalicza się 43 procent wszystkich aktualnie używanych.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego (bangla) – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami ogłosił dni od 20 do 24 lutego Szkolnym Tygodniem Języka Polskiego. Co dzień czekały na klasy inne językowo – literackie wyzwania. I tak, poniedziałek upłynął na wybieraniu ulubionej klasowej książki oraz tworzeniu haseł zachęcających do czytelnictwa. Wtorek to ortograficzna corrida, do której stanęli przedstawiciele klas. Trzeci dzień nosił miano „Zemsty logopedy” – tu uczniowie młodszych klas ilustrowali wierszyki – połamańce językowe, a starsze klasy pisały opowiadania z jak największą ilością wyrazów z danymi głoskami. Czwartek był dniem twórczym, bowiem każdy mógł pochwalić się swoją twórczością. Ostatni dzień – piątek przyniósł nam plakaty z hasłami przeciw wulgaryzmom, a chwalącymi poprawną i kulturalną wymowę. W tym także dniu dzieciaki przebierały się za postacie z książek, które wybrały na początku tygodnia. Sale lekcyjne udekorowane były gazetkami, ilustracjami, nawet prawdziwym obozem Zenka Wójcika i załogi z wyspy na Młynówce. Widać było, że w swoje prace dzieci włożyły wiele wysiłku i zaangażowania.

Mamy nadzieję, że Szkolny Tydzień Języka Polskiego wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń szkolnych i kolejne zmagania też będą równie emocjonujące.

Tagi

GALERIA