Święto Konstytucji 3 maja
Święto Konstytucji majowej zostało ustanowione na pamiątkę pierwszej polskiej konstytucji, uchwalonej 3 maja 1791 roku. Konstytucja to najważniejsze prawo w państwie.
Polska była pierwszym krajem w Europie, a drugim na świecie, który wydał własną konstytucję. Uchwalono ją podczas obrad Sejmu Czteroletniego (1788 -1792), który miał na celu naprawę państwa. Projekty ustawy zasadniczej przygotowała grupa patriotów. Konstytucję poparł król Stanisław August Poniatowski, zwolennik reform.
Konstytucja 3 maja jest uważana za jedną z najbardziej nowoczesnych ustaw państwowych uchwalonych w XVIII stuleciu. Była świadectwem tego, ż Polacy sami próbowali znaleźć siły na naprawę kraju. Jej twórcy usunęli przepisy, które były szkodliwe dla państwa i zaproponowali nowe zasady rządzenia. Konstytucja pozostała w świadomości narodu jako ważny element polskiej tradycji.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku sejm ustanowił dzień 3 maja świętem narodowym. Do tradycji tej powrócono także po 1989 roku.
Symbole polskości
Symbol jest znakiem, który zastępuje coś, co jest niewidoczne, nieuchwytne, niematerialne, jak np. idea, działanie, wspólnota, czymś co jest widoczne, jak np. przedmiot, obraz, zapisane słowo, znak. Medal jest symbolem zwycięstwa, a berło i korona są symbolami władzy królewskiej.
A co jest symbolem Polski?
Orzeł biały, biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Orzeł towarzyszył Polakom od początku istnienia naszego państwa. Już pierwsi władcy Polski umieszczali znak orła na monetach, pieczęciach i proporcach. I tak z czasem biały orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo stał się godłem państwa polskiego. Orzeł symbolizuje majestat Polski, siłę i męstwo Polaków.
Z orłem białym na czerwonym tle wiążą się kolory polskiej flagi: biel i czerwień. Kolor biały symbolizuje czystość, a kolor czerwony krew. Te dwa kolory są od wieków związane z Polską. Pojawiały się one na chorągwiach królewskich pod Grunwaldem, na opaskach powstańców Warszawy i strajkujących robotników, na ruinach zdobytego przez Polaków Monte Cassino. Wciągu minionych wieków pod biało-czerwoną flagą tysiące Polaków przelewało krew, walcząc o wolność i sprawiedliwość. Dziś w czas pokoju, miłość do Polski możemy wyrazić, otaczając szacunkiem jej godło, hymn i flagę. Od 2004 roku dzień 2 maja jest obchodzony jako Święto Flagi.