1 Maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony nie tylko w Polsce, ale i na świece. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.
2 Maja został ustanowiony od 2004 roku Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywaniatego miasta. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 Maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło przeprowadzenia w Rzeczypospolitej reform ustrojowych. Miały one wzmocnić państwo, władzę królewską, znieść kuratelę caratu, poprawić stan obronności państwa drogą powiększenia armii, a także nadać prawa mieszczanom i poprawić sytuację chłopów. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawą regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz.
O uroczystych obchodach świąt majowych pamiętali także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. A. Grottgera w Porębie Wielkiej.Piękna akademię upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791r., przygotowali uczniowie kl. IV pod kierunkiem pań Urszuli Mitoraj i Anny Szarzec.