Respirator – od gminy dla szpitala

Respirator od gminy Oświęcim uzupełnił wyposażenie szpitala w Oświęcimiu. Wójt Mirosław Smolarek i dyrektor Edward Piechulek podpisali 8 kwietnia umowę przekazania nowego sprzętu.

Starania o zakup respiratora trwały dwa tygodnie. Urządzenie zostało sfinansowane z rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Kosztowało wraz z osprzętem ponad 18 tys. złotych.

– Ponad 18 tysięcy jest też mieszkańców naszej gminy – mówi wójt Gminy Oświęcim. – To złotówka od każdego: dużego i małego. Dlatego chciałbym, żeby każdy poczuł, że włączył się w ten gest. Ten sprzęt jest od nas wszystkich po to, by służył nam wszystkim.

Urządzenie wspomaga oddychanie w pierwszych fazach choroby COVID-19, ale jest też wykorzystywane podczas leczenia innych schorzeń. Osoby, które już przeszły zakażenie koronawirusem, będą potrzebować dalszej opieki i leczenia. Wówczas taki sprzęt jak ten respirator nadal będzie potrzebny. Można go również użyć, żeby monitorować pacjenta w nocy i poprawić jakość jego snu.