Odbiór robót na drodze odbarczającej w Brzezince

12 grudnia br. zostały odebrane roboty związane z budową drogi odbarczającej w Brzezince na przedpolu byłego obozu Birkenau. Prace wykonane w listopadzie i pierwszej dekadzie grudnia były niezbędne, żeby droga odbarczająca była przejezdna.

Budowa drogi odbarczającej ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Pochłonęła do tej pory ponad 7 mln zł. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa, głównie Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (dotychczas prawie 5,5 mln zł), Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Oświęcim. Wydatki naszego samorządu związane z drogą odbarczającą wyniosły w latach 2017-2019 ponad 780 tys. zł.

Protokół odbioru robót podpisali 12 grudnia wójt Mirosław Smolarek i radni Gminy Oświęcim: Krzysztof Harmata (zarazem sołtys Pław), Zbigniew Krzemień, Andrzej Ryszka (jednocześnie sołtys Brzezinki) oraz pracownicy Starostwa Powiatowego.

Na przyszły rok planowane są te elementy budowy, które nie wiążą się z ruchem samochodowym na drodze odbarczającej. W 2020 r. ostatni etap robót obejmie dokończenie budowy odwodnienia, wykonanie ścieżki rowerowej, chodnika, zieleńców oraz nasadzenie roślin. Wartość tych prac jest szacowana na ok. 600-700 tys. zł.

Na mapie droga odbarczająca jest zaznaczona szarą linią: